A CPS-t (ez az a szoftver, ami a rádió PC-ről való programozásához szükséges) a rádióhoz innen, a programozó kábel USB drivert pedig innen lehet letölteni. A letöltésekhez a felhasználónevet és jelszót emailben tudod elkérni tőlünk. A levélben írd meg a hívójeled és DMR azonosítód!
Kérünk minden Puxing PX820 tulajdonost, hogy az oldal alján lévő leírásnak megfelelően vegye le a Digital és Analog Mic Gain-jét maximum 1-re, mert gyárilag a maximum löketre vannak a készülékek programozva, ami miatt minden felhasználó nagyon nagyon hangos.
Előre elkészített CPS fájlok
Itt van egy CPS fájl, amiből meg tudod nézni az általunk használt, működő beállításokat.
- HA7PTY CPS (2015-05-05)
Miután betöltötted a CPS-be valamelyik fájlunkat, mindenképpen írd át a hívójelet és a DMR ID-t a sajátodra:
Puxing PX820 CPS ismertető
Ez a CPS jóval egyszerűbb, és kevesebb beállítási lehetőséget biztosít, mint a Hytera-féle verzió, a fontos beállítások azonban mind elérhetők. Itt megpróbáljuk összeszedni, hogy a Puxing PX820-hoz való CPS szoftverben milyen beállítási lehetőségek vannak. Ez a leírás más DMR rádiók programozásához is jó kiinduló alap.
A rádiónk programozásához szükség van USB-s programozó kábelre. A kábel driverét az itt letölthető Puxing CPS .zip fájl tartalmazza, ezt telepítsük fel először, majd utána dugjuk rá a készüléket a PC-nkre. A CPS szoftver elindítása után a rádiónk jelenlegi beállításait a Program menü Read data menüpontjával olvashatjuk ki. A beállítások elvégzése után a rádiót a Program menü Write data menüpontjának kiválasztásával programozhatjuk fel.
Vigyázzunk, mert a CTRL+C és CTRL+V itt nem működik! CTRL+C-re kínai nyelvre vált át. 🙂 CTRL+E-vel a nyelv visszaállítható angolra.
Basic Information
Ezen az oldalon a készülékünk alap információit láthatjuk.
General Setting
- Save Preamble: Energiatakarékos üzemmód, a kibocsátott TX preamble tényleges hosszát rövidíti, rossz adásvételi körülmények között ennek hatására nem biztos, hogy fel fogunk jutni a kívánt átjátszóra. Ne kapcsoljuk be.
- Save Mode Receive: Energiatakarékos üzemmód, csak az adott timeslotra figyel, a másik timeslot idejére kikapcsolja a vevőt, hagyjuk bekapcsolva.
- Disable All Tone: Minden figyelmeztető hangot kikapcsol.
- CH Free Indication Tone: Ha valaki más befejezte az adást, és a beállítás aktív, akkor csipogni fog a rádió, jelezve, hogy szabaddá vált a csatorna.
- Talk Permit Tone: Ha megnyomjuk a PTT-t és a rádió végzett az esetlegesen szükséges TX preamble kisugárzással, elérte az átjátszót/ellenállomást és kezdhetünk beszélni, és ez ki van pipálva, csippanni fog.
- Call Alert Tone Duration: Ez nem tudom mire jó, valaki írja meg, ha tudja.
- Scan Digital/Analog Hang Time: Szkennelés közben ha adást talál a rádió egy digitális/analóg csatornán, ennyi ideig fog ott maradni.
- Lone Worker Response/Reminder Time: Puxingnál nincs információm a Lone Worker működéséről, nem vagyok benne biztos, hogy gyorsulásmérővel működik, mint a Hytera, hogy ha a rádió vízszintes helyzetbe kerül, egy idő után riaszt. Ha valaki tud erről valamit, légyszi írja meg!
- Power On Password: Itt beállíthatjuk, hogy bekapcsoláskor kérjen-e jelszót a rádió.
- Radio Name: Ide írjuk a hívójelünket.
- Radio ID: Ide írjuk a DMR azonosítónkat.
- Monitor Type: Ez nem tudom mire jó, valaki írja meg, ha tudja.
- VOX Sensitivity: VOX érzékenység.
- TX Preamble Duration: A PTT lenyomásakor a rádió preambulumot sugároz, ami arra szolgál, hogy az azt vételező rádiók fel tudjanak ébredni. Állítsuk 900ms-ra, ennél lejjebb nem érdemes venni, mert nem fogunk feljutni gyengén vételezhető átjátszókra, vagy nem fogunk tudni gyengén vételezhető szimplex állomásokkal beszélgetést kezdeményezni.
- Programming Password: A rádió programozásához ezt a jelszót kell majd megadni. Hagyjuk üresen, ha nem akarunk magunkkal kiszúrni.
- Disable All LEDs: Kikapcsolja a LED-ek használatát. Akit idegesít a villogás, pipálja be.
- Group/Private Call Hang Time: Csoport/privát híváskor a PTT elengedése után még ennyi ideig maradunk hívásban. Ha hívásban vagyunk, és PTT-t nyomunk még a Hang Time lejárta előtt, a TX Preamble nem kerül kisugárzásra, tehát gyorsabban válaszolhatunk. Hagyjuk az alap értéken (3000/4000ms).
Menu Item
- Menu Hang Time: Ennyi idő inaktivitás után lép majd ki a rádió a menüből a főképernyőre.
A többi pipával az egyes menüpontok megjelenését kapcsolhatjuk ki/be.
Buttons Definitions
- Long Press Duration: Ennyi ideig kell lenyomva tartani egy gombot ahhoz, hogy a rádió azt hosszú gomb lenyomásnak érzékelje.
- Radio Buttons: Itt adhatjuk meg, hogy a rádió egyes gombjai rövid és hosszú lenyomás esetén mit csináljanak.
- One Touch Access: Ha valamelyik gombhoz One Touch Access funkciót rendeltünk, itt adhatjuk meg, hogy mi történjen attól függően, hogy milyen menüpontban/hívásban vagyunk épp.
- Number Key Quick Contact Access: A számbillentyűkhöz gyorshívókat rendelhetünk.
Text Message
Itt adhatjuk meg az üzenet sablonokat.
Privacy Setting
Itt adhatjuk meg a titkosításhoz szükséges kulcsokat. Rádióamatőrök nem használhatnak titkosítást, így ezeket a funkciókat nem tárgyaljuk.
Digit Emergency System
Az Emergency funkciót nem vizsgáltam eddig, ha valakinek van kedve, nézze át, próbálja ki, és írja meg a tapasztalatait, hogy közzétehessük itt.
Digital Contact
Ez a telefonkönyv. Itt adhatunk hozzá (Add gomb) és törölhetünk (Delete gomb) kontaktokat. Egyéni DMR ID-k típusának Private Call-t, csoport ID-k típusának Group Call-t adjunk meg.
Digital RX Group Call
Itt adhatjuk meg, hogy milyen RX Group Listjeink legyenek, és ezekben milyen csatornák szerepeljenek. Hozzáadni RX Group Listet úgy lehet, hogy jobb egérgombbal a Digital RX Group Call menüpontra kattintunk, majd az Add menüpontot választjuk. A középen lévő Add és Delete gombokkal tudunk hozzáadni és elvenni csatornát az éppen szerkesztett listánkból.
Ezeket az RX Group Listeket csatornákhoz rendelhetjük. Minden olyan csatornán való forgalmazást vételezni fog a rádió, ami benne van az RX Group Listben. Tehát ha pl. a 9-es talk groupon vagyunk, és valaki beszél a 216-os talk groupban, és benne van az RX Group Listünkben a 216, akkor hallani fogjuk. Ha nincs benne, akkor nem, mivel nem a 216-os talk groupon állunk, hanem a 9-esen.
Zone Information
Itt tudjuk a beállított csatornákat zónákba rendezni. Új zóna hozzáadásához kattintsunk jobb egérgombbal a Zone Information-ra, és válasszuk az Add menüpontot a lenyíló menüből. Csatornát hozzáadni a zónához a középen lévő Add és Delete gombokkal lehetséges.
Scan List
Itt tudjuk a beállított csatornákat scan listákba rendezni. Új scan lista hozzáadásához kattintsunk jobb egérgombbal a Scan List-re, és válasszuk az Add menüpontot a lenyíló menüből. Csatornát hozzáadni a scan listához a középen lévő Add és Delete gombokkal lehetséges.
- Scan List Name: Itt adhatjuk meg a jelenleg szerkesztett scan lista nevét.
- Priority Channel 1/2: Az itt megadott csatornákat minden Priority Sample Time idő elteltével meg fogja hallgatni a rádió scannelés közben, hátha van rajtuk adás.
- TX Designated Channel: Ha scannelés közben megnyomjuk a PTT-t, akkor az itt beállított csatornán fog kimenni az adás (Last Active Channel – a scan során a legutóbbi aktív csatorán fog kimenni az adás)
- Signaling Hold Time: Ez nem tudom mire jó, valaki írja meg, ha tudja.
- Priority Sample Time: Az itt beállított időközönként fog a rádió belehallgatni a Priority Channelekbe.
Channel Information
Itt szerkeszthetjük a rádió csatornalistáját. Új csatorna hozzáadásához kattintsunk jobb egérgombbal a Channel Information-ra majd válasszuk az Add menüpontot a lenyíló menüből.
Digital/Analog Data
- Channel Mode: Analóg vagy digitális-e az adott csatorna.
- Band Width: Csatorna sávszélessége.
- Scan List: Ha ezen a csatornán scannelni kezdünk, az itt megadott scan listát fogja használni a rádió a scanneléshez.
- Squelch: A zajzár érzékenységét állíthatjuk be.
- RX/TX Ref Frequency: Ez nem tudom mire jó, valaki írja meg, ha tudja.
- TOT: Max. ennyi ideig lehetünk adáson egyhuzamban ezen a csatornán.
- TOT Rekey Delay: Ha befejeztük a periódusunkat, ennyi másodperc elteltével nullázza a TOT számlálót.
- Power: Kimenő teljesítmény az adott csatornán.
- Channel Name: Csatorna neve.
- RX/TX Frequency: vételi/adási freki.
- Admit Criteria: Always – mindig adásra kapcsolhatunk, Channel Free – szabad csatorna esetén kapcsolhatunk adásra, Correct PL – stimmelő vett CTCSS/DCS esetén mehetünk adásra, Color Code – ha nem stimmel a vett CC, akkor is adhatunk
- Auto Scan: Automatikusan scannelni kezd a rádió, ha ezt a csatornát választjuk ki.
- RX Only: Nem kapcsolhatunk adásra a csatornán.
- Lone Worker: Lone Worker funkció bekapcsolása.
- VOX: VOX bekapcsolása.
- Allow Talkaround: Ha nem érhető el az átjátszó, akkor a lejövő frekin fog kimenni az adásunk, így esetlegesen más meghall minket, aki szintén az átjátszót hallgatja.
Digital Data
- Private Call Confirmed: Csak úgy lehessen privát hívást engedélyezni a csatornán, ha a másik oldal visszaigazolta a hívást. Hagyjuk kikapcsolva.
- Emergency Alarm Ack: Automatikusan visszaigazolja-e a rádió, ha vészhelyzeti jelzést vesz.
- Data Call Confirmed: Csak úgy lehessen adat hívást engedélyezni a csatornán, ha a másik oldal visszaigazolta a hívást.
- Emergency System: Itt választhatjuk ki, hogy a rádió a csatornán melyik vészhelyzeti rendszert használja.
- Tx Contact Name: Melyik kontaktot hívja a rádió, ha a PTT-t megnyomjuk az adott csatornán. Itt állítsuk be azt a talk grouphoz tartozó kontaktot, amin forgalmazni kívánunk.
- Rx Group List: Melyik Rx Group List-et használjuk, amikor ez a csatorna az aktív.
- Color Code: A színkód, amivel a csatornát használni szeretnénk. Hagyjuk 1-esen.
- Privacy, Privacy Key: Titkosítással kapcsolatos beállítások. Ezekkel nem foglalkozunk.
- Repeater Slot: Itt lehet megadni, hogy melyik Time Slot-ot használja a csatorna.
Analog Data
- CTCSS/CTS Dec/Enc: Lejövő/felmenő CTCSS frekit adhatjuk meg.
- QT Reverse: CTCSS adása esetén mindig kiegyenlíti a megadott fázisszögre a CTCSS szinuszhullámát, hogy ne legyen zaj a CTCSS adás végén. Hagyjuk 180 fokon.
- Rx/Tx Signaling System: DTMF jelzésrendszer kiválasztása szelektív hívásokhoz. Hagyjuk kikapcsolva.
DTMF Signaling
Itt adhatjuk meg a DTMF jelzésrendszerek beállításait a szelektív hívó rendszerhez. Rádióamatőr alkalmazásban lényegtelen dolog ez, úgyhogy nem tárgyaljuk.
Test Mode
A Program menü Test Mode menüpontjával az itt látható ablakot hozhatjuk elő, amiben a rádióból kiolvasott egyéb beállítások értékei láthatóak. Mielőtt babrálnánk az itt lévő dolgokkal, csináljunk róla egy biztonsági másolatot a Save Test Data gombbal. A beállítások módosítását a Write gombbal tudjuk beírni a rádióba, a Read gomb kiolvassa őket. Az Enter Adjust gombra kattintással egy olyan ablak jön elő, melyben az ott lévő beállításokat élőben módosíthatjuk a rádión.
A legfontosabb itt lévő beállítás a mikrofon löket (Analog Mic, Digital Mic). A gyári érték 127, ezt mindenképpen vegyük vissza maximum 1-re, mert minden Puxingos nagyon-nagyon hangos!