Itt megpróbáljuk összeszedni, hogy a CPS szoftverben milyen beállítási lehetőségek vannak. A leírás a Hytera PD785G készülék CPS fájlja alapján készült, de ez a többi rádió programozásához is jó kiinduló alap.
Előre elkészített CPS fájlok
Itt van néhány CPS fájl Hytera PD785G-hez, amiből meg tudod nézni az általunk használt, működő beállításokat. Ha a rádiódon lévő firmware újabb, mint amihez a CPS fájl készült, akkor a szoftver “different model number” hibával nem engedi a programozást. Ebben az esetben upgradelned kell a CPS fájlt a Tools menü -> Upgrade CPS Data menüpontjának kiválasztásával.
- HA7JUQ CPS (2018-09-30)
- HG5ACZ CPS (2018-09-24)
- HA2NON CPS (2017-02-10)
- HG1MA CPS (2015-04-22)
- HA7PTY CPS (2015-03-23)
Miután betöltötted a CPS-be valamelyik fájlunkat, mindenképpen írd át a hívójelet a sajátodra:
Utána írd át a DMR azonosítót a sajátodra:
Ezután programozd fel a rádiódat, és kész is vagy.
CPS szoftver ismertetése
A program indítása után a Program menü Read From Radio menüpontjával tudjuk kiolvasni rádiónk beállításait, programozni pedig a Write To Radio menüpontra kattintással lehet.
Radio Information
Itt a rádiókészülékünk alap infóit láthatjuk.
Common
Setting
- Radio Alias: Ide a hívójelünket írjuk, ami a DMR rendszerben gyakorlatilag a rádiónk neve lesz, mivel itt az azonosító a DMR ID, nem pedig a hívójelünk.
- Squelch: Ezek a beállítások az analóg vevő zajzár érzékenységét állítják. Hagyjuk őket az alap beállításokon.
- Analog Rx Gain: Az analóg vett jel hangfrekvenciás erősítését állítja. Hagyjuk az alap beállításon.
- Digital Rx Gain: A digitális vett jel hangfrekvenciás erősítését állítja. Hagyjuk az alap beállításon.
- Language: A beállítások a rádió nyelvét állítják át.
- Disable Power Off From Power Knob: Bekapcsolása után a hangerőállító tekerő teljes letekerésének hatására nem fog kikapcsolni a rádiónk. Ez egy jó funkció, úgyhogy ne tiltsuk le, hagyjuk kipipálatlanul.
- CTCSS/CDCSS Deviation: A különböző csatornaszélességekhez állíthatunk be különböző löketeket.
- Battery Select: Itt azt az aksit válasszuk ki, amelyik a rádiónkban van, hogy pontos legyen az akkumulátortöltöttség kijelzése.
- User Assignment ID: Ha ezt bepipáljuk, akkor a rádió menürendszeréből is fogjuk tudni módosítani a DMR ID-t. Hagyjuk bepipálva.
- Power-On Input ID: Ha bepipáljuk, minden indításkor be kell ütni a DMR ID-t. Hagyjuk kipipálatlanul.
- Min/Max Radio ID: Ha a Power-On Input ID be van pipálva, akkor itt megadhatjuk, hogy a user milyen minimum és maximum ID-t adhat meg. Hagyjuk az alap beállításon.
- Power-on Message Type: Mi jelenjen meg, amikor bekapcsoljuk a rádiót. Hagyjuk a Radio Alias beállításon, így a hívójelünk fog megjelenni.
- Radio Lock: Ha bepipáljuk, bekapcsoláskor a megadott jelszót (Radio Password) fogja kérni a készülék. Nem ajánlott a bekapcsolása.
- Radio Password Tries: Ha be van kapcsolva a Radio Lock, ennyiszer lehet majd próbálkozni a jelszó megadásával.
- CPS Write Lock: Ha be van kapcsolva, a CPS-el csak a beállított jelszó (Write Password) megadása után lehet majd programozni a CPS segítségével a készüléket. Ne kapcsoljuk be, kizárhatjuk magunkat a készülékből.
- Write Password tries: Ha be van kapcsolva a CPS Write Lock, itt állíthajtuk be, hogy hányszor lehet próbálkozni a CPS írási jelszó megadásával.
- CPS Read Lock: Ha be van kapcsolva, a CPS-el csak a beállított jelszó (Read Password) megadása után lehet majd kiolvasni a beállításokat a CPS szoftver segítségével. Ne kapcsoljuk be.
- Read Password tries: Ha be van kapcsolva a CPS Read Lock, itt állíthajtuk be, hogy hányszor lehet próbálkozni a CPS olvasási jelszó megadásával.
Feature Control
Itt a készülékünk képességeit lehet látni, lekérdezni.
Microphone/VOX
- Digital Mic AGC: Itt állíthatjuk be, hogy digitális mikrofon használata esetén működjön-e az AGC. Hagyjuk bekapcsolva.
- Analog Mic AGC: Itt állíthatjuk be, hogy analóg mikrofon használata esetén működjön-e az AGC. Hagyjuk bekapcsolva.
- Audio Feedback Suppressors: Visszhangmentesítés, nem próbáltam ki.
- AGC Dynamic Range Min/Max Value: Az AGC működési tartományait állíthatjuk be velük. Hagyjuk őket alapértelmezett értékeken.
- Internal Mic Gain: A beépített mikrofon löketét állíthatjuk be. Ha nagyon halkan szoktál beszélni, állítsd magasabbra, ha nagyon hangosan, vedd vissza, egyébként hagyd az alapértelmezett értéken.
- External Mic Gain: Lásd előző beállítás, csak a külső csatlakoztatott mikrofonra vonatkozóan.
- Internal Mic VOX Gain Level: A belső mikrofon VOX érzékenységét tudod itt beállítani.
- External Mic VOX Gain Level: Lásd előző beállítás, külső mikrofonra.
- VOX Hold Time: VOX kitartási ideje, ha éppen az előzőleg megadott trigger érték alá menne a hangerő. Magyarul ha beszélni kezdünk, adásra kapcsol a rádió a VOX hatására, és befejezzük a beszédet, akkor az itt megadott időtartamig még adáson fog maradni (hátha újra elkezdünk beszélni).
- VOX Mic Selection: Melyik mikrofonra legyen aktív a VOX funkció.
UI Setting
- Max/Min Volume: Itt állíthatjuk be, hogy maximum/minimum mekkora lehet a rádió hangereje. Én ezt off-ra szoktam állítani, és akkor a tekerővel le tudom venni teljesen a rádió hangerejét anélkül, hogy kikapcsolnám.
- Internal/External Tone Max Gain: A beépített/külső hangszóró erősítését állíthatjuk be decibelben.
- Always Treble Boost: Kiemeli a magasfrekvenciás hangtartományt, miközben másokat hallgatunk. Ne kapcsoljuk be, mert kikapcsolja az LQO-t.
- LQO: Ha be van kapcsolva, a rádió automatikusan figyeli a környezeti zajt, és ennek megfelelően állítja a hangerőt, és a magas hangok kiemelését. Kapcsoljuk be.
- LQO Max Boost Volume: Maximum ennyi decibellel növelheti meg az LQO az általunk tekerővel beállított hangerőt.
- SPK Selection: Melyik hangszórót használja a rádió abban az esetben, ha külső hangszóró csatlakoztatásra kerül.
- MIC Selection: Melyik mikrofont használja a rádió abban az esetben, ha külső mikrofon csatlakoztatásra kerül.
- Covert Mode: Ha bekapcsoljuk, a rádió elcsendesedik, és nem jelenít meg figyelmeztetéseket sem, akkor sem, ha pl. hívnak minket. Ne kapcsoljuk be.
- Select Covert Feature: Itt tudjuk kiválasztani, hogy milyen funkciók maradjanak aktívak, ha be van kapcsolva a Covert Mode.
- Keypad Auto Lock: Bekapcsolhatjuk, hogy a billentyűzár automatikusan bekapcsoljon a megadott Keypad Auto Lock Delay Time másodperc után. Billentyűzárat bekapcsolni/kikapcsolni egyébként lehet a régi telefonokon megszokott menü, utána * gombok lenyomásának segítségével.
- Select Button Lock: Kiválaszthatjuk, hogy a felsorolt gombok lezáródjanak-e, ha bekapcsoljuk a billentyűzárat.
- Backlight: Kiválaszthatjuk, hogy a háttérvilágítás folyamatosan ki, vagy be legyen kapcsolva, vagy automatikusan kikapcsolódjon a Backlight Time-ban megadott idő letelte után.
User Defined Tone
Akinek van kedve, szerkeszthet dallamokat, amiket a Conventional/General Setting/UI Indication oldalon hozzárendelhet különféle eseményekhez. Ha szerkesztettél valami frankó dallamot, küldd el róla a screenshotot a info@ham-dmr.hu címre, és kirakjuk ide 🙂
Accessories
- Accessory Port UART Baudrate: A rádió csatlakozóján lévő UART port bitsebességét állíthatjuk vele. Erről egyelőre nincs semmi információnk, hogy mire és hogyan használható.
- Man Down: A rádió képes a beépített gyorsulásmérő segítségével olyan funkcióra, hogy riasztást küld akkor, ha pl. tartósan vízszintes állapotba kerül a készülék (mert mondjuk a készüléket viselő ember elesett és úgymaradt). A Man Down alert bekapcsolódásához szükséges készülék dőlésszöget a Trig Tilt Gradient-nél állíthatjuk be, azt, hogy milyen eseményekre kapcsoljon be a Man Down alert, a Man Down Trigger Method-ban állíthatjuk be.
- GPS Stabilized Time: Itt beállíthatjuk, hogy a GPS pozíció megtalálása után hány másodpercig ne vegye még figyelembe a GPS által szolgáltatott koordinátákat. Hagyjuk az alapértelmezett, 0 értéken.
Rent
Ez az oldal a kereskedelmi rádiós felhasználóknak lehet érdekes. Beállíthatjuk, hogy a bérbeadott rádió mettől meddig működjön, és egyéb, bérbeadással kapcsolatos riasztásokat.
Conventional
General Setting / Setting
- Battery Save: Az energiatakarékos üzemmódot kapcsolhatjuk be. Ennek hatására a rádió a legutóbbi kommunikációs interakció végeztével vár a Battery Save Mode Delay Time-ban megadott másodpercig, majd energiatakarékos üzemmódba lép. Hagyjuk az alap, 1-2 beállításon, hogy szimplexben is legyen esélyünk felébreszteni az ellenállomás készülékét, ha az szintén Battery Save módban van.
- Preset Channel: Na, erre még nem jöttem rá, hogy mire jó, ha valaki tudja, írja meg. Be lehet állítani zónákat, csatikat, de látszólag semmi működést nem befolyásol.
- Scan Backup: Ha a rádió scannelt kikapcsoláskor, akkor eltárolja, hogy hol tartott, és visszakapcsoláskor onnan fogja folytatni.
General Setting / Accessories
- GPIO Pins A rádió érintkezői használhatók telemetria adatok gyűjtésére, ezekkel kapcsolatos dolgokat állíthatunk itt be. Sajnos erről a funkcióról semmi információnk nincs.
- GPS: Ha van a rádiónkban GPS vevő, akkor itt bekapcsolhatjuk (érdemes, mert a pozíció adataink felküldhetőek az APRS-IS rendszerbe is, így aprs.fi-n is meg lehet majd nézni, hogy merre járunk).
- GPS Data Compression: Tömöríti a GPS adatokat felküldés előtt. Ne kapcsoljuk be, mert hibás működést eredményez, ha adatainkat fel szeretnénk küldeni az APRS-IS rendszerbe.
- Time Zone: GPS időzóna, hagyjuk GMT-n, és akkor nem kell szarakodni a nyári időszámítás miatt.
- Speed Unit: Hagyjuk Km/h-n.
- GPS Update Time: Milyen gyakran frissítse a készülék a GPS pozíció információt. Figyelem: ez nem az az intervallum, ami alapján a pozíció automatikus felküldése történik!
- GPS Display Unit: GPS koordináták kijelzésének formátuma.
- GPS Trigger: Beállíthatjuk, hogy milyen események hatására történjen meg, ill. milyen időközönként a GPS pozíciónk kisugárzása. A képen látható beállítások hatására a pozíció felküldése minden 28. másodpercben meg fog történni, ha 100m-nél többet tettünk meg az elmúlt 28 másodpercben, vagy ha nem mozogtunk 100m-nél többet, a pozíció felküldés 28 percenként fog megtörténni.
- Quick GPS: Nagy frissítési frekvenciájú külső GPS csatlakoztatásának beállításai. Sajnos erről sincs semmi további infóm.
General Setting / Buttons
Itt a nyomógombokhoz rendelt funkciókat állíthatjuk be. Én szeretem, ha pörgősen működik a rádió, ezért állítottam be 0.5 secet a hosszú gomb nyomvatartás idejére, viszont valakinek ez rövid lehet. A Default Numeric Key Selection-t állítsuk Enable-re, így a számbillentyűzet aktívvá válik, és be tudunk gépelni hívandó DMR ID-t.
General Setting / Telemetry
A telemetria felküldésének funkcióit állíthatjuk be itt, sajnos erről semmi további információm nincs.
General Setting / One Touch Call / Menu
Itt állíthatjuk be, hogy a One Touch Call funkció bekapcsolása esetén melyik gomb lenyomására mi történjen. Be lehet állítani, hogy hívás induljon, vagy menü nyíljon meg. Én nem használom a One Touch Call-t.
General Setting / Menu
A Menu Reset Time segítségével beállíthatjuk, hogy hány másodpercnyi inaktivitás után lépjen ki a készülék a menüből. A default érték itt 10, viszont ez szerintem túl rövid, állítsuk 30 másodpercre. A többi dolgot mind pipáljuk ki, hogy engedélyezve legyen a rádióban az összes lehetséges menüpont.
General Setting / UI Indication
- Alert Tones: Itt állíthatjuk be, hogy az egyes figyelmeztető hangoknak mekkora legyen a hangereje. A Radio Silent bekapcsolásával lenémíthatjuk a rádiót. A Keypad Tone-t érdemes kikapcsolni, és akkor nem puttyog idegesítően a rádió, ha nyomkodjuk a gombokat.
- Alert Tone Setting: Itt megadhatjuk, hogy az egyes eseményekkor milyen dallam játszódjon le. A dallamszerkesztőben (Common / User Defined Tone) készített dallamokat is itt lehet hozzárendelni az eseményekhez.
- LED: Milyen eseményekre használja a LED-et a rádió. Kapcsoljuk be az összeset, egyszerűen látni a rádión, hogy mi történik pusztán a LED villogását látva.
- Vibration: Ha a rádióban van beépített vibra motor, akkor itt bekapcsolhatjuk, hogy az egyes eseményekkor rezegjen a készülék. Group Call-t nem érdemes bekapcsolni, mert akkor az általános bejövő beszélgetésekre is mindig vibrálni fog. A többire érdemes bekapcsolni.
General Setting / Network
- Radio To PC Network: Ha bekapcsoljuk a Forward To PC-t, és rádugjuk a programozó kábellel a rádiót a számítógépre, akkor az USB Network Communication Protocol-nál megadott protokollon keresztül fogja a PC felcsatlakoztatni a rádiót a Radio Control Station IP-nél megadott címen. Ezután megkezdődik a rádión vételezett csomagok kiküldése a PC-nek UDP csomagok formájában. Ha bepipáljuk a Send USB Serial Number-t, akkor a PC-re az USB driver a rádió sorozatszáma szerint fog települni, így több készüléket is csatlakoztathatunk egyszerre. Ezt csak akkor kapcsoljuk be, ha több készüléket szeretnénk használni egyszerre a PC-re dugva.
- Radio To Radio Network: A vezetéknélküli IP rendszer beállításai. Sajnos erről nincs rovábbi infóm.
- Radio Services: Az RRS & GPS Radio ID-t állítsuk be annak megfelelően, hogy hogyan szeretnénk magunkat látni az APRS-IS rendszerben. Lehetséges értékek:
- 5050: HA2NON (SSID nélkül)
- 5055: HA2NON-5 (okostelefonok)
- 5056: HA2NON-6 (kitelepülés)
- 5057: HA2NON-7 (kézi készülék)
- 5058: HA2NON-8 (bicikli, motor)
- 5059: HA2NON-9 (autó)
A többi beállítást hagyjuk default értéken.
Zone
Itt tudjuk a beállított csatornákat zónákba rendezni. Új zóna hozzáadásához kattintsunk jobb egérgombbal a Zone-ra, és válasszuk az Add menüpontot a lenyíló menüből. Ha zónára kattintunk jobb egérgombbal, akkor az Insert menüpont választásával be is szúrhatunk zónát (a zónák sorrendjét csak így tudjuk változtatni). A zónákba osztott csatornák sorrendjét az Up és Down gombokkal tudjuk változtatni. Csatornát hozzáadni a zónához az Add és Remove gombokkal lehetséges.
Channel / Digital Channel
Itt tudunk hozzáadni, szerkeszteni digitális csatornákat. Új csatorna hozzáadásához kattintsunk a jobb egérgombbal a Digital Channel-re, és válasszuk az Add menüpontot a lenyíló menüből. Ha csatornára kattintunk jobb egérgombbal, akkor az Insert menüpont választásával be is szúrhatunk csatornát (bár itt a sorrend nem számít, mivel úgyis zónákba kell majd rendezni a csatornákat).
- Channel Alias: Csatorna neve.
- Color Code: A színkód, amivel a csatornát használni szeretnénk. Hagyjuk 1-esen.
- Slot Operation: Melyik timeslot csatornájáról van szó.
- Pseudo Trunk Designated TX: Ez csak trönkölt módban működik, rádióamatőr szempontból nem érdekes.
- Scan List/Roam List: Ha ezen a csatornán állunk, melyik Scan listát használja a szkenneléshez, ill. melyik Roam listát használja a roaminghoz.
- Auto Start Scan: Beállíthatjuk, hogy ha erre a csatornára váltunk, automatikusan kezdődjön meg a scannelés.
- Quick GPS: Bekapcsolhatjuk a Quick GPS-t a csatornára. Mivel erről a funkcióról nincs infóm, hagyjuk kikapcsolva.
- Talk Around: Ha nem érhető el az átjátszó, akkor a lejövő frekin fog kimenni az adásunk, így esetlegesen más meghall minket, aki szintén az átjátszót hallgatja.
- Rx Only: Letiltja az adásra kapcsolást a csatornán.
- IP Multi-site Connect: A kisugárzott adásunk IP hálózaton átvihetővé válhat (pl. ha több átjátszó össze van linkelve). Az átjátszó felülbíralhatja ezt a beállítást. Érdemes mindig bekapcsolni.
- Auto Start Roam: Beállíthatjuk, hogy automatikusan bekapcsoljon-e a roaming, ha erre a csatornára váltunk.
- VOX: VOX engedélyezve a csatornán
- Option Board: Ez nem tudom mire való, a help szerint valamiféle külső kiegészítő eszköz használatát kapcsolhatjuk be vele.
- Priority Interrupt Encode: Engedélyezzük-e a rádiónak a csatornán a Priority Interrupt parancs kisugárzását. Ez arra jó, hogy ha valakik forgalmaznak az átjátszón, akkor megszakíthatjuk adásukat, hogy új hívást, vészhívást stb. indítsunk. Ne használjuk, hagyjuk kikapcsolva.
- Priority Interrupt Decode: Ha ezt bekapcsoljuk, és érkezik a csatorán egy Priority Interrupt, akkor a rádiónk meg fogja szakítani az adását. Hagyjuk kikapcsolva.
- Reliable Priority Interrupt Transmit: Ha ezt bekapcsoljuk, a rádió csak az egyik timeslot-on fog forgalmazni, a másikat Priority Interruptok számára fogja fenntartani. Hagyjuk kikapcsolva.
- Enhanced Channel Access: Ha bekapcsoljuk, adásra kapcsoláskor a rádió meg fogja várni, hogy az átjátszó visszaigazolja, hogy a készülék adhat. Az ütközések elkerülésére használható, azonban lassítja a PTT reakció idejét. Hagyjuk kikapcsolva.
- Receive Frequency: Vételi freki. Átjátszó esetén a lejövőt írjuk ide.
- Rx Group List: Melyik Rx Group List-et használjuk, amikor ez a csatorna az aktív.
- Offset: Nem szoktam használni, inkább megadom külön a felmenőt és a lejövőt.
- Emergency Alarm Indication: Vészjelzés esetén villogjon és csipogjon-e a rádió.
- Emergency Alarm Ack: Automatikusan visszaigazolja-e a rádió, ha vészhelyzeti jelzést vesz.
- Emergency Call Indication: Vészhívás esetén villogjon és csipogjon-e a rádió.
- Transmit Frequency: Adási freki. Átjátszó esetén a felmenőt írjuk ide.
- Tx Contact Name: Melyik kontaktot hívja a rádió, ha a PTT-t megnyomjuk az adott csatornán. Itt állítsuk be azt a talk grouphoz tartozó kontaktot, amin forgalmazni kívánunk.
- GPS Revert Channel: A rádió ezen a csatornán fogja a GPS pozíciót kisugározni. Arra az időre fog csak átváltani a megadott csatira, amíg ki nem sugározta az adatokat. Itt egy olyan átjátszó timeslot 2-es talk group 9-es csatornáját adjuk meg, ami képes fogadni a GPS pozíció adatainkat. Ha Selected-et választunk, akkor ezen a csatornán fognak kimenni a GPS adatok.
- RRS Revert Channel: Az RRS adatok az itt megadott csatornán fognak kimenni. Rádióamatőr alkalmazás szempontjából ennek a beállításnak nincs jelentősége, hagyjuk None-on.
- Emergency System: Vészhelyzeti rendszer, biztos arra való, hogy jelezzük, ha elfogyott a hűtőből sör, de amúgy fogalmam sincs mi ez 🙂
- Phone System: Lehetőség van IP telefonos rendszerekkel összekapcsolni a DMR-t. Itt adhatjuk meg, hogy melyik telefonos rendszer beállításait használjuk a csatornán. További infó erről a funkcióról itt.
- Power Level: Mekkora legyen a rádió kimenő teljesítménye.
- Tx Admit: Mikor forgalmazhassunk a csatornán. Ha Always Allow-ra állítjuk, mindig adásra kapcsolhatunk, Channel Free esetén csak akkor, ha szabad a csatorna, Color Code Free esetén akkor, ha a csatorna szabad, vagy a color code nem stimmelt. Állítsuk Color Code Free-re, és akkor kisebb eséllyel nyomunk össze másokkal.
- In Call TX Admit: Ezzel állíthatjuk be, hogy rányomhatunk-e a másikra, ha épp összeköttetésben vagyunk. Állítsuk Follow TX Admit-re, így kisebb eséllyel nyomunk össze másokkal.
- Tx Time-out Time: Max. ennyi másodpercig tarthatjuk egy periódusunkban lenyomva a PTT-t. A biztonság kedvéért (pl. beragadt PTT gomb kivédésére) állítsunk be valami olyan értéket, amit biztos nem fogunk túllépni (pl. 240 sec).
- TOT Pre-Alert Time: Figyelmeztessen-e a megadott másodperccel a Tx Time-out Time előtt a rádió, hogy meg fogja szüntetni az adást.
- TOT Re-Key Time: Ha Tx Time-out volt, hány másodperc múlva adhatunk újra.
- TOT Reset Time: Egy periódus után hány másodpercnek kell eltelnie, hogy nullázódjon a Tx Time-out időzítő.
- Private Call Confirmed: Csak úgy lehessen privát hívást engedélyezni a csatornán, ha a másik oldal visszaigazolta a hívást. Hagyjuk kikapcsolva.
- RSSI Threshold: Ez alatti vételi jelerősség esetén veszi a rádió szabadnak a csatornát.
Az Encrypt résszel nem foglalkozunk, mert a rádióamatőrök nem használhatnak titkosított adatátvitelt.
Channel / Analog Channel
Itt tudunk hozzáadni, szerkeszteni analóg csatornákat. Új csatorna hozzáadásához kattintsunk a jobb egérgombbal az Analog Channel-re, és válasszuk az Add menüpontot a lenyíló menüből. Ha csatornára kattintunk jobb egérgombbal, akkor az Insert menüpont választásával be is szúrhatunk csatornát (bár itt a sorrend nem számít, mivel úgyis zónákba kell majd rendezni a csatornákat).
Itt csak azokat az opciókat ismertetjük, amik nincsenek a digitális csatornák oldalain.
- Channel Spacing: Csatorna sávszélesség.
- CTCSS Tail Revert Option: CTCSS adása esetén mindig kiegyenlíti a megadott fázisszögre a CTCSS szinuszhullámát, hogy ne legyen zaj a CTCSS adás végén. Hagyjuk 180 fokon.
- Signaling Type: Milyen analóg jelzésrendszert használjon a csatorna. Ennek rádióamatőr szempontból nincs jelentősége, hagyjuk None-on.
- Personality List: Felhasználóhoz rendelhetjük a beállítást. Nem nagyon van értelme, ráadásul PD785G-nél nem is lehet állítani, szóval hagyjuk a beállítást.
- Emp De-emp: FM adásvételnél használjon-e emfázist. Kapcsoljuk be, ha nem adatátvitelre akarjuk használni az analóg csatornát, javít a hangminőségen.
- Scrambler: Invertálja adás és vétel előtt a kimenő/bejövő adás spektrumát, így “titkosítva” azt. Ne használjuk, semmi értelme.
- Compandor: Használjon-e audio kompresszort a kimenő és bejövő jelen. Rontja a hangminőséget, viszont növeli az érthetőséget. Ne használjuk.
- CTCSS Tail Revert: Bekapcsolja az előzőekben beállított CTCSS szinusz megadott fázisszögre kiegyenlítését. Kapcsoljuk be.
- Rx CTCSS/CDCSS type: Itt lehet bekapcsolni a CTCSS-t vagy a DCS-t a csatira.
- CTCSS/CDCSS: A CTCSS frekit, vagy CDCSS kódot adhatjuk meg itt.
- Rx Squelch Mode: Itt állíthatjuk be, hogy mikor nyisson ki a zajzár (Carrier – vivő érzékelés, vagy CTCSS/CDCSS kód vételezés esetén).
- Monitor Squelch Mode: Ha állítottunk be Monitor gombot, akkor annak megnyomására akkor kapcsolja be a vételezett hangot a rádió, ha az adott feltétel teljesül (Carrier – vivő érzékelés, vagy CTCSS/CDCSS kód vételezés).
- Channel Change Squelch Mode: Ha erre a csatornára váltunk, akkor melyik zajzár mód legyen aktív (Rx, vagy Monitor). Hagyjuk Rx-en.
- Carrier Squelch Level: A zajzár erősségét állíthatjuk itt.
- Auto Reset Mode: Beállíthatjuk, hogy ha kinyitott a zajzár, az Auto Reset Time-nál megadott másodpercig nyitva maradjon, vagy addig, amíg a Monitor/hívás lemondása gombot meg nem nyomtuk. Ezt a dolgot nem teszteltem, úgyhogy lehet hülyeség, amit leírtam.
- CTCSS/CDCSS Required For Data: Ha beállítottuk az analóg jelzésrendszer használatát, és ezt is bepipáljuk, akkor csak akkor fogja dekódolni az adatokat, ha a CTCSS/CDCSS kódok stimmelnek a vett jelben.
Channel / Analog Service
Az Analog Service menüponttal nem foglalkoztam, mivel nem sok infóm van róla, és rádióamatőr alkalmazásban nem használatos dolgok vannak itt.
Channel / Digital Common / Basic
- Radio ID: Ide írjuk a DMR azonosítónkat.
- Increase After Written: Felprogramozás után növeli 1-el a DMR azonosítót. Rádióamatőr szempontból ez nem lényeges, ezt akkor használják, amikor egymás után sok rádiót programoznak fel (ipari rendszerekben).
- Tx Preamble Duration: A PTT lenyomásakor a rádió preambulumot sugároz, ami arra szolgál, hogy az azt vételező rádiók fel tudjanak ébredni. Az itt megadott időt a Conventional / General Setting / Battery Save funkció felülírja. Hagyjuk az alap értéken (900ms), ennél lejjebb nem érdemes venni, mert nem fogunk feljutni gyengén vételezhető átjátszókra, vagy nem fogunk tudni gyengén vételezhető szimplex állomásokkal beszélgetést kezdeményezni.
- Group Call Hang Time: Csoporthíváskor a PTT elengedése után még ennyi ideig maradunk hívásban. Ha hívásban vagyunk, és PTT-t nyomunk még a Hang Time lejárta előtt, a Tx Preamble nem kerül kisugárzásra, tehát gyorsabban válaszolhatunk. Hagyjuk az alap értéken.
- Private Call Hang Time: Lásd előző, csak privát hívásokra vonatkozóan. Hagyjuk az alap értéken.
- Sync Wakeup Time, Wakeup Retries: Átjátszóval való forgalmazás megkezdésekor ennyi idő telhet el maximum a parancs kisugárzása és az átjátszó válasza között. Ha ez letelik, a rádió még a Wakeup Retries-nél megadott alkalommal fog próbálkozni a parancs elküldésével, mielőtt feladná. Hagyjuk az alap értéken.
- Wait Ack Delay: Ha adatot, vagy jelzést bocsát ki a rádió, ennyivel megnöveli az ídőt, amíg a rádió a nyugtázásra vár a másik féltől. Hagyjuk az alap értéken.
- Alert Call Talkback: Itt állíthatjuk be, hogy ha valaki figyelmeztető hívást ad le, válaszolni tudjunk-e neki rögtön privát hívásban.
- All/Private/Group Call Encode: Képes legyen-e a rádió hívást indítani mindenkinek, privát és csoport hívást indítani. Az All Call-t nem fogjuk használni, viszont a másik kettőt mindenképpen kapcsoljuk be.
- Radio Disable/Enable Decode: Értelmezze-e a rádió a letiltás/engedélyezés parancsot, ha küldenek neki. Kapcsoljuk ki.
- Remote Monitor Decode: Értelmezze-e a rádió a monitorozás parancsot. Ha valaki ilyet küld, a rádió titokban privát hívást indít neki, így az mindent hallani fog a mikrofonon keresztül. Kapcsoljuk ki.
- Emergency Remote Monitor Decode: Vészhelyzet esetén menjen-e távolról a monitorozás. Kapcsoljuk ki.
- Alert Call Decode: Értelmezze-e a rádió a figyelmeztető hívást. Hagyjuk kikapcsolva.
- Radio Check Decode: Értelmezze-e a rádió a rádió elérhetőség ellenőrzéseket. Ez egy nagyon jó funkció, megnézhetjük vele, hogy mások rádiója be van-e kapcsolva és elérhető-e (amennyiben be van náluk kapcsolva ez a funkció). Hagyjuk bekapcsolva.
- Over The Air Decode: Módosítható legyen-e távolról a rádió frekije, timeslotja, color code-ja, stb. Hagyjuk kikapcsolva.
- All Call Decode: Bekapcsolhatjuk, hogy tudja-e a rádió vételezni a mindenki számára szóló hívásokat. Hagyjuk bekapcsolva.
- Authentication rész: Itt bekapcsolhatjuk, hogy az Air Interface Authentication Key-nél megadott jelszó használata kelljen-e a megadott funkciók eléréséhez.
- Display Caller ID And Alias: Hívó azonosítójának és nevének kijelzése híváskor. Hagyjuk bekapcsolva.
- Missed Call Indication: Ha hívtak, és nem válaszoltunk, jelezze, mint nem fogadott hívást. Hagyjuk bekapcsolva.
- Roam/Scan Pop Indication: Legyen-e kijelzés a rádión arról, hogy megkezdődött, vagy befejeződött a scannelés, vagy a roaming. Hagyjuk bekapcsolva.
- Remote Monitor Duration: Ha a rádiónk Remote Monitor parancsot vett, és be van rá kapcsolva a decode, akkor ennyi másodpercig fogja sugározni a távoli félnek, amit a mikrofonon hall.
- Data Bearer Service: Üzenetek, adatok, GPS koordináták stb. adatátviteli módja. A Compressed IP opció a többi gyártó DMR készülékeivel is kompatibilis, azonban válasszuk a Hytera Defined Data-t, mert a mostani rendszer csak így tudja felküldeni az APRS-IS hálózatba a pozíció adatainkat.
- In Call GPS Revert: Hívás közben is leadja-e a rádió a GPS koordinátákat, ha másik csatornára kell ugrani hozzá. Mivel ez megszakítja a kimenő adásunkat, hagyjuk kikapcsolva.
- All Call Talkback in Private Mode: Itt bekapcsolható, hogy ha valaki mindenki számára küld hívást, akkor privátba menjünk neki vissza. Hagyjuk kikapcsolva.
- Encryption Board Presence Check Before Tx: Ne kapcsoljon adásra a rádió, ha nincs rádugva a titkosító hardver modul. Mivel ilyet úgysem használhatunk a rádióamatőr kommunikációban, hagyjuk kikapcsolva.
- Only Rx Encrypted Voice/Data: Csak titkosított adást tudjunk vételezni, nem titkosítottat ne. Hagyjuk kikapcsolva.
- Rx Group Including Tx Contact: Automatikusan tegye be az aktuális csatorna Tx Contactját az Rx Group Listbe. Hagyjuk bekapcsolva.
Channel / Digital Common / Encrypt
Itt lehet megadni a titkosításhoz használatos kulcsokat. Ezzel az oldallal nem foglalkozunk, mivel rádióamatőrök nem használhatnak titkosítást a forgalmazás során.
Channel / Digital Common / Quick Text
Itt adhatunk meg sablon üzeneteket, hogy ne kelljen mindig begépelni rendszeresen elküldött szövegeket.
Channel / Digital Common / Work Order
Ez valami olyasmire való, hogy ipari rádiós alkalmazásban a munka állapotát tudja lekérdezni a diszpécser a rádiótól. Nincs további infóm, rádióamatőr szempontból nem érdekes, úgyhogy ezt most skippeljük.
DMR Services / Contact
Itt lehet a telefonkönyvet szerkeszteni. Az Add gombra kattintva hozzáadhatunk, az Insert gombra kattintva beszúrhatunk, a Delete gombra kattintva törölhetünk kontaktot. Minden kontakthoz megadhatunk egy nevet (Call Alias), típust (csoport, vagy privát hívás) és “telefonszámot”, azaz DMR azonosítót. A Favorite Contact List-nél megadhatjuk, hogy kiket teszünk a kedvenceink listájába.
DMR Services / Rx Group List
Itt adhatjuk meg, hogy milyen Rx Group Listjeink legyenek, és ezekben milyen csatornák szerepeljenek. Hozzáadni Rx Group Listet úgy lehet, hogy jobb egérgombbal az Rx Group List menüpontra kattintunk, majd az Add menüpontot választjuk. Az Add és Remove gombokkal tudunk hozzáadni és elvenni csatornát az éppen szerkesztett listánkból. Az Up és Down gombokkal a csatornák sorrendjét módosíthatjuk, de ennek itt nincs jelentősége.
Ezeket az Rx Group Listeket csatornákhoz rendelhetjük, a rádióból is kapcsolható, hogy melyik csatornához melyik listát rendeljük. Minden olyan csatornán való forgalmazást vételezni fog a rádió, ami benne van az Rx Group Listben. Tehát ha pl. a 9-es talk groupon vagyunk, és valaki beszél a 216-os talk groupban, és benne van az Rx Group Listünkben a 216, akkor hallani fogjuk. Ha nincs benne, akkor nem, mivel nem a 216-os talk groupon állunk, hanem a 9-esen.
Scan
Itt adhatjuk meg, hogy milyen scan listáink legyenek. Hozzáadni listát úgy lehet, hogy jobb egérgombbal a Scan menüpontra kattintunk, majd az Add menüpontot választjuk. Az Add és Remove gombokkal tudunk hozzáadni és elvenni csatornát az éppen szerkesztett listánkból. Az Up és Down gombokkal a csatornák sorrendjét módosíthatjuk.
- Scan List Alias: Az aktuálisan szerkesztett scan lista neve.
- Scan Type: Ha itt Vote-ot választunk, akkor csak analóg csatornákat tehetünk a listába.
- CTCSS/CDCSS Scan Mode: Megadhatjuk, hogy scannelés során figyelembe vegye-e a rádió a CTCSS/CDCSS kódot a lejövőben. Ennek az opciónak nincs sok értelme, tegyük Priority and Non-Priority Channel-re.
- Scan Tx Mode / Designed Tx Channel: Ha PTT-t nyomunk scannelés közben, akkor melyik csatornán menjen ki az adás. Megadhatjuk, hogy a legutóbbi aktív csatornán, vagy a Designed Tx Channel-en, vagy az épp a scannelés során aktuálison menjen ki az adás. Hagyjuk Selected-en.
- Priority Channel 1/2: Ha itt beállítunk egy csatornát, akkor minden második scan csatorna ez lesz, így gyakorlatilag itt olyan prioritásos csatornákat adhatunk meg, amiket gyakrabban szeretnénk a scannelés során monitorozni.
- Priority Sweep Time: Hány másodpercig maradjon a scan a priority csatornákon, adást keresve.
- Hang Time: Ha egy csatornán talál adást a scannelés, hány másodpercig maradjon rajta, mielőtt folytatná a scannelést.
- Vote beállítások: Analóg csatornák scannelése esetén használatos beállítások, szoros összefüggésben a CTCSS/CDCSS scan beállítással. Mivel analóg csatornákat nem szoktam scannelni, így ezeket a pontokat most sunyi módon átugrom.
- Channel Marking: Scannelés során a rádió be tudja jelölni, ha egy csatornának rossz a megadott CTCSS/CDCSS, vagy Color Code-ja. Talán akkor lehet érdekes, ha más átjátszókat, állomásokat is detektálni akarunk, mint amiket megszoktunk egy adott frekvencián, egyébként hagyjuk kikapcsolva.
- Talkback: Ha ez be van kapcsolva, és forgalmazást érzékel a scannelés során a rádió, és megáll a scan a Hang Time-ban megadott másodpercig, és PTT-t nyomunk, akkor az adott csatornán fog kimenni az adás. Ha nincs bekapcsolva, akkor a Scan Tx Mode beállítás lesz az aktív. Hagyjuk bekapcsolva.
Roam
Itt adhatjuk meg, hogy milyen roaming listáink legyenek. Hozzáadni listát úgy lehet, hogy jobb egérgombbal a Roam menüpontra kattintunk, majd az Add menüpontot választjuk. Az Add és Remove gombokkal tudunk hozzáadni és elvenni csatornát az éppen szerkesztett listánkból. Az Up és Down gombokkal a csatornák sorrendjét módosíthatjuk, bár ez elvileg nem számít semmit.
- Roam List Alias: Az aktuálisan szerkesztett roam lista neve.
- RSSI Threshold: Ha roaming módban van a rádió, és az aktuális csatorna RSSI-je az itt megadott érték alá esik, megkezdődik a roaming folyamat.
- Active Site Roam: Minden, a listában megadott átjátszót végigpróbál a rádió a roaming folyamat során, hogy melyik hogy elérhető, és ennek alapján automatikusan dönt. Hagyjuk bekapcsolva.
- Return To Selected CH: A roaming folyamat során a rádió végig azon a csatornán maradjon-e, amihez a roam lista rendelve van. Hagyjuk bekapcsolva.
- Follow All Master Site Config: A roaming folyamat során a rádió megtartsa-e azon csatorna főbb tulajdonságait, amihez a roam lista rendelve van. Hagyjuk kikapcsolva, rádióamatőr alkalmazásban ez értelmetlen (pl. megtartja a TX és RX frekit is).
Emergency
Az Emergency funkciót nem vizsgáltam eddig, ha valakinek van kedve, nézze át, próbálja ki, és írja meg a tapasztalatait, hogy közzétehessük itt.
Phone
Lehetőség van az átjátszó IP telefonos hálózatra kötésére, és így a rádiókról IP telefon hívások indítására. Erről a funkcióról bővebb infót itt találsz. Itt lehet egyébként a kibocsátott DTMF hangok hangerejét, sebességét, egyéb tulajdonságait is állítani.