DMR technikai sorozat 1.rész

Miért nem tudom az FM végfokomat használni a DMR rádiómmal?

Jónéhányan kérdezték már tőlem, de gondolom ennél sokkal többen ki is próbálták már, hogy egy szimpla FM végfokot nem tudnak használni a DMR rádiójukhoz.

Ennek az oka az, hogy a DMR 2 időréssel dolgozik, azaz egy frekvencián egyidőben két beszélgetés folyhat. Tehát a rádiód nem ad folyamatosan, hanem 30msec ideig ad, aztán vételre megy 30msec-re, aztán megint ad és így tovább.

Csináltam spektrum analizátorral egy képet amin látszik hogy a rádió csak minden második időrésben ad.

DMR_frames

Ha átjátszón használod a rádiót, akkor elöször megszólítja az átjátszót és ahhoz, hogy tovább lépjen vennie kell az átjátszó válaszát. Ez az a pont ami egy relés kapcsolású végfokkal nem megvalósítható. Ezek éledési ideje kb 100msec. Ha RF vox-ot használsz, akkor a feltöltendő kondi méretének megfelelően ettől sokkal hosszabb is lehet.

Milyen paramétereinek kellene lennie egy DMR végfoknak? Nem ördöngősség a dolog, hisz a rádión belül is meg tudják oldani minden gond nélkül. Sőt pl egy 3000Ft-os GSM telefonban  az adás időtartama kb 577usec, ott sem jelent műszaki gondot a telefon végfoka.

Ami a lényeg. Az adás-vétel váltás ideje legyen néhány száz mikrosecundum idejű. Ez csak és kizárólag úgy oldható meg, ha a rádióból kivezetünk egy TX-RX jelet ami adásra kapcsol egy PIN diódás vezérlésű végfokot. Ha az adás vétel váltás ideje elegendően gyors, akkor bármilyen FM-re való végfok megfelelő.

Készítettem néhány képet a DMR adó éledéséről és az adó leállásáról. Jól látható a képen, hogy az adó éledési ideje nulla teljesítményről kb 400 mikrosecundum.

 

DMR_TX_start

Valamint a leállási ideje szintén kb. 500usec.

DMR_TX_leallas

Valamint egy kép a 1 teljes 30msec idejű adásról. Jól megfigyelhető, hogy az adás egy kis túllövéssel indul, valamint az, hogy az adó leállása egy picit hosszabb mint az indulása.

DMR_frame

73!

HA3KZ, Zoli

Vélemény, hozzászólás?